« In atentia persoanelor juridic... Incasari in numerar de la pers... »

Tags: plafon plati in numerar, OG 15/1996

Intrebare: O societate comerciala a achizitionat materiale consumabile prin factura achitate cu bon fiscal in valoare de 5800 lei, aceasta achizitie depaseste plafonul de 5.000 lei. Este corect? Nu uitati ca este achitata cu bon fiscal.

Raspuns: Conform art. 5 din OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, pentru intarirea disciplinei financiare si evitarea evaziunii fiscale, operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fara numerar.
 
Prin exceptie, persoanele juridice pot efectua plati in numerar in urmatoarele cazuri:
 
 a) plata salariilor si a altor drepturi de personal;
 
 b) alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
 
 c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 10.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 10.000 lei.
 
De la aceste prevederi sunt exceptate urmatoarele operatiuni:
 
- depunerile in conturile persoanelor juridice, deschise la societatile comerciale bancare, care pot fi facute si de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute, efectuate in acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinte, de simpozioane si de alte asemenea actiuni, in conditiile baremurilor stabilite de normele legale in vigoare.
 
In concluzie, plata se poate face  in numerar  intr-o zi  suma de 10.000 lei, astfel incat plata pentru o singura persoana juridica sa nu depaseasca suma de 5.000 lei cu exceptia platilor catre magazine de tipul Cash&Carry, pentru care se poate face o singura plata in numerar  de maxim 10.000 lei intr-o zi. In caul prezentat numai daca plata s-a facut catre magazine de tipul Cash&Carry (Metro, Selgros) este corect.


Articole pe aceeasi tema

» Concedii si indemnizatii medicale pentru sotul/sotia PFA!
» Calendar fiscal declaratii noiembrie 2014
» Analiza Expertului: Cand se deduce partial bonul de combustibil? Dar total?
» Manual de Politici Contabile 2014
» CECCAR: Noutati legislative in intervalul 19 - 25 septembrie 2014

Comentariul dumneavoastra
Numele dvs:
Adresa email:
Intrebare de securitate
Mesaj
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul BlogContabil.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!
 



RSS 2.0 - Blogcontabil.ro Flux RSS | Ajutor

Contabil de la 9 la 5 | Ganduri de duminica | Cu doamnele de brat | Molotov economic | Aveti cuvantul | Zona de marketing | Taxe si Impozite Explicate | Codul Fiscal la zi | TVA | Monografii | Agenda fiscala | Jurnalul Domnisoarei Contabil | Barfe din Minister | Informatii Seminarii