« Obligatii declarative cu terme... Impunerea veniturilor din aren... »

Tags: ONG, rezerve legale, OMEF 1969/2007, OG 26/2000

Intrebare: Societate nonprofit, obtine la sfarsitul anului profit pentru activitatile nonprofit si pierdere pentru activitatea economica. Capitalul social subscris de membrii fondatori este de 600 lei.
Profitul obtinut din activitatea nonprofit este 900 lei, pierderea aferenta activitatii economice este 1500 lei. Cum se repartizeaza la rezerve legale suma aferenta? (ce se ia in calcul? separat profitul din activitatea nonprofit, sau se considera profitul in total?, sau se repartizeaza doar din profitul realizat din activitatea economica?)

Raspuns:
Activitatea ONG-urilor este reglementata de OG 26/2000. In aceasta reglementare nu se impune constituirea rezervelor legale asa cum se intampla in cazul societatilor comerciale prin Legea 31/1990. Potrivit art. 183 din aceasta lege, aplicabila doar societatilor comerciale, din profitul societatii se va prelua, in fiecare an, cel putin 5% pentru formarea fondului de rezerva, pana ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social. O astfel de prevedere nu se regaseste in cuprinsul OG 26/2000.

Reglementarile contabile pentru ONG-uri (OMEF 1969/2007) fac referire la rezervele lagale, insa, asa cum am precizat, constituirea acestora nu este impusa de OG 26/2000.

Potrivit pct. 183 din OMEF 1969/2007, organizarea contabilitatii rezervelor se tine pe categorii de rezerve:
• Rezervele legale se constituie anual din excedentul/profitul entitatii, in cotele si limitele prevazute de lege, si din alte surse prevazute de lege. Rezervele legale pot fi utilizate numai in conditiile prevazute de lege.
• Rezervele statutare sau contractuale se constituie anual din excedentul/profitul entitatii, conform prevederilor din actul constitutiv al acesteia.
• Alte rezerve neprevazute de lege sau de statut pot fi constituite facultativ pe seama excedentului/profitului pentru acoperirea deficitelor/pierderilor contabile sau in alte scopuri, potrivit hotararii adunarii generale, cu respectarea prevederilor legale.

Asadar, cu exceptia unor dispozitii legale speciale aplicabile anumitor persoane juridice fara scop patrimonial nu exista obligativitatea constituirii de rezerve legale.

Din punct de vedere fiscal, pentru activitatea economica, daca rezulta impozit pe profit de plata se poate constitui rezerva legala, deductibila fiscal potrivit art. 22 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal: „rezerva legala este deductibila in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, pana ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris si varsat sau din patrimoniu, dupa caz, potrivit legilor de organizare si functionare.”



Articole pe aceeasi tema

» Ghidul Imbogatirii Rapide? Iata-l aici!
» Ghidul contabilului din firmele de transport si logistica
» Calendar obligatii fiscale septembrie 2014
» Conditii pentru declararea contribuabili cu titlu de inactivitate
» Lista declaratiile fiscale de depus in luna august 2014

Comentariul dumneavoastra
Numele dvs:
Adresa email:
Intrebare de securitate
Mesaj
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul BlogContabil.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!
 



RSS 2.0 - Blogcontabil.ro Flux RSS | Ajutor

Contabil de la 9 la 5 | Ganduri de duminica | Cu doamnele de brat | Molotov economic | Aveti cuvantul | Zona de marketing | Taxe si Impozite Explicate | Codul Fiscal la zi | TVA | Monografii | Agenda fiscala | Jurnalul Domnisoarei Contabil | Barfe din Minister | Informatii Seminarii