« Ce raspundere are gestionarul?... Inregistrarea contractelor inc... »

Tags: plafon de casa, OG 15 /1996


Nu mai exista plafon de casa. Prin OG 15 /1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, pentru intarirea disciplinei financiare si evitarea evaziunii fiscale se reglementeaza la art 5 lit c plafon zilnic de plati in numerar catre persoane juridice in suma maxima de 10.000 lei, pentru un singur furnizor plata neputand fi mai mare de 5000 lei.

Conform art. 5 din OG 15/1996, operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fara numerar.
 
Prin exceptie, persoanele juridice pot efectua plati in numerar in urmatoarele cazuri:
 
 a) plata salariilor si a altor drepturi de personal;
 
 b) alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
 
 c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 10.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 10.000 lei.
 
De la aceste prevederi sunt exceptate urmatoarele operatiuni:
 
- depunerile in conturile persoanelor juridice, deschise la societatile comerciale bancare, care pot fi facute si de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute, efectuate in acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinte, de simpozioane si de alte asemenea actiuni, in conditiile baremurilor stabilite de normele legale in vigoare.


Articole pe aceeasi tema

» Anul viitor va aduce noi majorari de taxe?
» Cum efectuam inregistrarile contabile pentru importul de servicii
» Proiectele Noului Cod fiscal si a Noului Cod de procedura fiscala publicate spre dezbatere publica
» Tratamentul fiscal al cheltuielilor de sponsorizare
» Calendar declaratii fiscale luna iunie 2014

Comentariul dumneavoastra
Numele dvs:
Adresa email:
Intrebare de securitate
Mesaj
Aboneaza-te GRATUIT la Newsletter-ul BlogContabil.ro pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!
 



RSS 2.0 - Blogcontabil.ro Flux RSS | Ajutor

Contabil de la 9 la 5 | Ganduri de duminica | Cu doamnele de brat | Molotov economic | Aveti cuvantul | Zona de marketing | Taxe si Impozite Explicate | Codul Fiscal la zi | TVA | Monografii | Agenda fiscala | Jurnalul Domnisoarei Contabil | Barfe din Minister | Informatii Seminarii